Více o tomto svébytném druhu čaje

odhalte blahodárné působení čaje puer

České čajovny začaly pu-erh objevovat teprve v nedávné době, jeho historie je nicméně až překvapivě dlouhá. V Číně, což je jeho tradiční domovina, se konzumuje již dlouhé dvě tisíciletí a patří tak k nejstarším druhům čajů na světě. Tato obliba je výrazně podporována množstvím takřka zázračných účinků, které pravidelné popíjení pu-erhu přináší. Snížení množství tuku v krvi, úleva od migrén i v klimakteriu – to je jen zlomek z dlouhého výčtu těchto efektů.

Odvar z listů Pu-erhu je v mezi odborníky a čajovými znalci považován za skutečný unikát. Za jeho výjimečností stojí hned několik důvodů. Velmi důležitou roli hrají zejména specifické podmínky provincie Jun-nan, kde se pěstuje, ale i samotný druh čajovníku. Nesmíme zapomenout také na neobvyklý způsob fermentace.

Svůj název získal pu-erh pravděpodobně na počest stejnojmenného města ležícího v jihozápadní části provincie Jun-nan. Stejná název nese i samotná rostlina čajovníku. Odrůda, z níž se pu-erh získává, se konkrétně vyznačuje charakteristickými dlouhými listy. Její vzhled je nápadně blízký čajovníkovým keřům, z nichž se Pu-erh získával před více než půl druhým tisíciletím.

Od ostatních a poněkud rozšířenějších čínských čajů se pu-erh liší především způsobem následného zpracování lístků rostliny čajovníku. Používá se při něm speciální technologie, tzv. dodatečná oxidace. Trvá od několika dnů až po několik měsíců, poté se lístky ponechají zvadnout a zahřejí se na zvláštní pánvi. Tento proces následuje důkladné třídění, vybrané lístky jsou napařeny a posléze slisovány do své konečné podoby. Úplně na závěr se srolují a nechají usušit na slunci.

Chcete ochutnat kvalitní pu-erh čaj?
Prohlédněte si nabídku obchodu s čajem Čajový dýchánek.

Právě složitá příprava je jedním z faktorů zvyšujících hodnotu čaje, který tak v minulosti sloužil i jako platidlo.

Pu-erh je v současnosti k dostání ve formě slisovaných kostek, respektive cihliček.

Tento čaj se dále vyznačuje ještě jednou zvláštností, a sice výrazně tmavším zbarvením než v případě klasického černého čaje. Pokud jej necháme louhovat dostatečně dlouho, získáme nápoj podobně tmavého odstínu, jako káva.

Vůně čaje Pu-erh je popisována jako zemitá a intenzita jeho chuti značně závisí na způsobu přípravy (roli hraje zejména délka louhování). Nezanedbatlným faktorem je dále stáří čaje. Čím je Pu-erh starší, tím bohatší chuťové zážitky přinese.

Podobně jako v případě vína, i Pu-erh můžeme po dlouhá léta skladovat a poté si vychutnat jeho pozvolné zrání. V současnosti jsou však již k dispozici technologie schopné vyprodukovat vysoce kvalitní čaj i za relativně krátkou dobu (zhruba za dva měsíce).