Historie a původ čaje pu-erh

zajímá vás, odkud se vzal lisovaný čaj pchuer?

Na základě dochovaných historických památek a pramenů můžeme původ čaje Puerh vystopovat do daleké minulosti. Odborníci se víceméně shodují, že čaj „Pchu“ byl znám a vyráběn již za vlády dynastie Východní Chan (25-220 n. l.), tedy před více než 1700 lety. Během období vládnutí dynastie Tchang (618-907) se oblíbeným nápojem šlechticů stává čaj z oblastí Xishuangbanna. Za časů Sungské dynastie (960-1279) má pak Puerh již takovou cenu, že bývá běžně směňován za koně ze západních regionů. Díky své hodnotě a čilému obchodnímu ruchu Puerh rychle zdomácněl i v okolních zemích. Ve čtrnáctém století pak byl díky proslulé Hedvábné stezce obchodován prakticky po celém tehdy známém světě.

Příběhy všech komodit, které postupem času nabyly na hodnotě a vstoupily tak do světa ekonomiky, jsou určitým způsobem vzájemně dost podobné. V případě čaje pu-erh však lze hovořit o trochu poetičtější historii. Je spojena s nádechem tajemna a krásy. Počátek pěstování čaje v Yunnanu je spojován dokonce s legendami a jednu z nich si představíme.

Vypráví o tom, že o kultivaci úplně prvního čajového stromu se zasloužil císař Zhu-ge Liang. V roce 225 (v době Tří říší), pronikl se svými vojsky až do oblasti Nannuo (region Xishuangbanna v Yunnanu). Vojáky zde však záhy začala sužovat záhadná chorob, projevující se silnou ospalostí. Neexistoval na ni žádný lék. Jakmile se císař dozvěděl o stavu svého vojska, zabodl na jedné hoře do země hůl. Ta vzápětí vyrašila, vyrostla do výšky a obsypala se listím, ze kterého Zhu-ge Liang připravil pro své vojáky odvar. Jeho vojsko se zázračně uzdravilo a tažení mohlo pokračovat.

Chcete ochutnat kvalitní pu-erh čaj?
Prohlédněte si nabídku obchodu s čajem Čajový dýchánek.

Dodejme, že Zhu-ge Liang je reálná historická osoba. Pradávný čínský politik, vojevůdce a učenec je navíc dodnes považován za vůbec největšího stratéga své doby. Spojuje se s ním i mnoho dalších legend, a právě z nich vzešly názvy šesti původních čajových hor. Konkrétně nesou jména po šesti předmětech, jež zde podle pověsti císař při svém tažení zanechal.

Ať už byla realita jakákoliv, místa spjatá s produkcí puerhu si dodnes uchovávají své specifické tajuplné kouzlo.